Yöntem Maven projesi oluşturma

ByCoder

Game Grup Lideri
Game Admin
Katılım
9/8/19
Mesajlar
122
Tepkime puanı
74
Puanları
28
Konum
Fransa
Maven, Java ile proje geliştirenlerin vazgeçilmezlerinden biri olmakla birlikte proje geliştirme adımlarını basitleştirmek için kullanılmaktadır. Birçok kullanışlı yönü bulunmakla birlikte benim içinen önemli özelliği projeye eklenmesi gereken jar dosyalarının otomatik olarak repository (depo) alanından download edilerek projeye eklenebilmesidir. El ile jar dosyaları projeye eklendiğinde bu jar dosyalarının bağımlı oldukları jar dosyalarının da eklenmesi gerekir. Tabi bu bağımlılıkların neler olduğunun bilinmesi ve takip edilmesi zordur. Maven ise gerekli tüm jar dosyalarını ve bu jar dosyalarının bağımlı olduğu diğer jar dosyalarını projeye otomatik ekler. Ayrıca projenin bağımlılıkları tek bir pom.xml içerisinden yönetilebilir.

Maven, Eclipse içerisine entegre edilmiş bir şekilde gelmektedir. Fakat kullanmaya başlamak için Maven’i internetten indirerek kurulumunun yapılması gerekir. https://maven.apache.org/download.cgi adresinden Apache Maven indirilebilir.

Maven’in sorusuz şekilde kurulabilmesi için öncelikle Java Home, Path ve Classpath ayarlarının düzgün yapılmış olması gerekir. Eğer bu adımları yapmadıysanız http://www.kodlamamerkezi.com/java/java-jdk-ve-eclipse-kurulumu/ konulu yazımı inceleyebilirsiniz.

Bu adımları tamamladıysanız Bilgisayar Sistem Özellikleri> Gelişmiş>Ortam Değişkenleri sekmesine tekrar gelerek aşağıdaki şekilde Maven dosyalarının bulunduğu dizini MAVEN_HOME değişkeni olarak ekleyin.

maven kurulumu 1


Daha sonra Path Değişkenini aşağıdaki ekranda görüldüğü şekilde düzenleyin.

maven path ayarları


Kurulum tamamlandı Maven’in düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için Win+R ye basarak cmd yazıp konsol ekranına gelin. mvn –v yazdıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştıysanız kurulum sorunsuz tamamlanmış demektir.

maven kurulum


Eğer hata mesajı aldıysanız önceki adımları kontrol ederek kurulumu tekrar yapın.

Artık Eclipse’yi açıp yeni bir maven projesi oluşturabilirsiniz. Bir sonraki yazımda Maven projesi oluşturma, maven ayarları ve kullanımı konusunu ele alacağım. Kolay gelsin.
 
Üst