NLP Teknikleri-Modelleme

LazCorpion

Cyber İstihbarat
Cyber Albay
Katılım
7/8/19
Mesajlar
419
Tepkime puanı
93
Puanları
28
Konum
Dünya
NLP yöntemleri en mükemmel psikoterapistlerin danışanlarıyla kurdukları 'Başarılı İletişim' modellerinin incelenmesiyle geliştirilmiştir. Virginia Satir'in iletişim modelini inceleyen Bandler ve Grinder, Satir olmamışlardır. Erickson ve Perls'in iletişim modellerini incelediklerinde, Erickson ve Perls olmamışlardır.

Sadece nasıl onlar gibi düşünebileceklerini öğrenmişlerdir. Onları 'modellemiş' sonra da bu düşünme modelini NLP'ye uygulamışlardır.

TANIM:"Modelleme, bir insanın bir görevi ya da işi mükemmel bir şekilde başarmasını sağlayan 'düşünceleri' ve 'eylemleri' anlama sürecidir."

Çocuklar davranış modellerini geliştirirken çevrelerindeki insanları modeller ve çok şey öğrenirler. Çocukların, ailelerindeki kişilerin ilgi ve hobilerini paylaşmaları, hayret edilecek bir şey değildir. 'Taklit etmek en samimi dalkavukluk biçimidir' diye bir deyiş vardır.İnsanlar gerçekten hayranlık duydukları insanlara benzemek isterler. NLP size 'bir başkası olmanızı' teklif etmiyor. Sadece başkalarının nasıl başarılı olduklarını anlamanızı, bu başarıyı kendiniz için modelleyerek sizin de başarılı olabileceğinizi, öğrenme sürecinde daha etkin olabileceğinizi söylüyor.

Özellikle spor alanında büyük başarılar kazanmış kişilerin çoğu, daha çocukluklarından itibaren başarılı sporcuları kendilerine 'Kahraman' olarak 'Seçip', onları 'Modellediklerini' iddia e-derler. Onların nasıl mükemmel oynadıklarını gözlemlerler nasıl yürüdüklerine ya da koştuklarına dikkat ederler. Onların yerinde kendilerinin 'Kahraman' olduğunu hayal ederler.
 
Üst