Python Olmazsa Olmaz 20 Python Kütüphanesi

LazCorpion

Cyber İstihbarat
Cyber Albay
Katılım
7/8/19
Mesajlar
419
Tepkime puanı
93
Puanları
28
Konum
Dünya
1. Requests. En ünlü http kütüphanesi. Kennetz Reitz tarafından yazılmıştı. Her python geliştiricisinin sahip olması gerekir.

2. Scrapy. Webscraping(webden veri çekme) ile ilgileniyorsanız bu kütüphaneyi kesinlikle kullanmanız gerekir. Bu kütüphaneyi bir kez kullandığınızda diğerlerine hiç bakmayacağınıza eminiz.

3. wxPython.Bir python gui(Graphic User Interface) geliştirme araç kutusudur. tkinter’in yerine kullanabilirsiniz. Gerçekten seveceğinize eminiz.A

4. Pillow. PIL (Python Imaging Library)’den fork edilmiş bir kütüphanedir. PIL’den daha çok tercih edilir. Resimler ile uğraşanlar için gerekli bir kütüphanedir.

5. SQLAlchemy. Bir veritabanı kütüphanesidir. Bazı sever bazıları nefret eder. Biz seçimi size bıraktık.

6. BeautifulSoup. Kullanımı yavaş olsa da xml ve html parsing işlemlerinde beginner’lara çok faydalıdır.

7. Twisted. Ağ uygulama geliştiricileri için çok önemli bir araçtır. Çok güzel bir api’ye sahiptir ve ünlü python geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır.

8. NumPy. Biz nasıl bu kütüphane olmadan yaşayalım? Birçok ileri düzey matematik fonksiyonlarını içermektedir.

9. SciPy. Biz ne kadar NumPy’dan sonra SciPy’dan da bahsetmeliyiz. Bu kütüphane Ruby’den Python’a geçen birçok bilim insanı tarafından kullanılmaktadır. Bu kütüphane birçok algoritma ve matematiksel araçlar içerir.

10. matplotlib. Bir sayısal tablolama kütüphanesidir. Veri uzmanları ve veri bilimcileri için çok kullanışlıdır.

11. Pygame. Hangi geliştirici oyun oynamayı ve onu geliştirmeyi sevmez ki? Bu kütüphane sizin 2d oyun geliştirmenize yardımcı olur.

12. Pyglet. Bir 3d animasyon ve oyun yapma motoru. Bu kütüphane Minecraft geliştirmesinde kullanılması ile ünlüdür.

13. pyQT. Bir python GUI aracıdır. wxPyhton’dan sonra tercih edilir.

14. pyGtk. Bir başka Python GUI kütüphanesidir. Bittorrent ziyaretçilerini oluşturmak için kullanılması ile ünlüdür.

15. Scapy. Bir paket çekme ve analize etme aracıdır.

16. pywin32. Methodlar ve sınıflar oluştururken pencerelerle güzel işlemler yapmamızı sağlar.

17. nltk. Natural Language (Dil işleme) araç kutusudur. Bazı kişiler bunu kullanmak istemez fakat bu kütüphanenin işleri için yetmesi gerekir. String(katar) işlemede size çok yardımcı olur. Fakat kapasitesi sınırlıdır.

18. nose. Python test etme arayüzüdür. Milyonlarca python geliştiricisi tarafından kullanılmaktadır. Test bazlı bir geliştirmeyle uğraşıyorsanız kesinlikle kullanmalısınız.

19. SymPy. SymPy cebirsel dönüşüm, türev alma, üs alma, karmaşık sayılarla işlemler gibi birçok işlemi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Python kurulumu ile birlikte gelir.

20. IPython. Nasıl kullanıldığı hakkında telaş etmenize gerek yok. Bir python steroid istemcisidir. Birçok özelliğe sahiptir. Bakın ve görün diyoruz.
 
Üst