Önemli Ünlü Türk kripto borsası Bayebit hacklendi ve kapandı (DUYURUSU)

LazCorpion

Cyber İstihbarat
Cyber Albay
Katılım
7/8/19
Mesajlar
419
Tepkime puanı
93
Puanları
28
Konum
Dünya
Ünlü Türk kripto borsası Bayebit hacklendi ve kapandı

Ünlü kripto borsası Bayebit sosyal mühendislik yoluyla hacklendi ve kapandı. Söz konusu saldırı 10 Ağustos 2019 günü gerçekleşti. Gelen haberlere göre büyük bir maddi kayıp olmasa da girişimci ekip yediği saldırının ardından işlemlerini sonlandırma kararı aldı.
Bayebit hacklendi ve kapandı
Hackerların kullanıcı hatasına dayanan sosyal mühendislik yöntemi ile master hesaplardan birinin bulunduğu bilgisayara sızdıkları ve kısıtlı miktarda işlemi onaylamayı başardığı söyleniyor. Bunun nedeni olarak da bu tip bir duruma önlem olarak geliştirici ekibin sıcak cüzdanda sadece kısa dönemli ihtiyaç kadar kriptonun tutulacak şekilde planlama yapması gösteriliyor. Gelen bilgilere göre çalınan miktar borsanın değeri ve potansiyeli yanında düşük bir rakam olmasına rağmen girişimci ekibin motivasyonunun kırıldığı ve borsayı kapatma kararı alındığı belirtiliyor.
  • İlgili: Hesaplarınızı sosyal mühendislik saldırılarından nasıl koruyabilirsiniz?
Türk yatırımcılar birçok yeniliğe imza atan borsanın kapanmasını Türk kripto piyasası için büyük bir kayıp olarak tanımlandı. Kredi kartı ile kripto para alımına izin veren ve sürekli yeni ikilileri işleme açan ve bir çok borsadan önce mobil uygulamalarını hayata geçiren ilk Türk borsası olan Bayebit tahtaları tamamen dondurulmuş durumda. Hatırlarsanız borsanın kuruluşunu siz değerli okuyucularımıza duyurmuş ve ekibin özellikle Türkiye’de yenilikler konusunda iddialı olduğunu belirtmiştik.
  • İlgili: Türkiye’de bir ilk; İşte kredi kartı ile kripto para alım işlemi başlatan borsa
Türkiye’nin öncü borsaları elde ettiği karın tadını çıkarıp ciddi bir geliştirme ve ilerleme yönünde yatırım yapmazken bir çok konuda ilkleri başaran borsanın maalesef şimdi de kapanışını duyurmuş olalım. Umarız ki kurucu ekip yaralarını sarar ve Türk kripto para topluluğuna yeniden hizmet vermeye devam eder. Borsadan yapılan açıklama şu şekilde:
KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR
10.08.2019 GÜNÜ SAAT 13:00 SIRALARINDA BORSAMIZ KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER VEYA KİŞİLERCE HACKLENMİŞ OLUP SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZİN BİR KISMININ HESABI ZARARA UĞRATILMIŞTIR.

BU NEDENLE ŞİREKETİMİZ BORSACILIK FAALİYETLERİNE SON VERMİŞTİR.
ZARARA UĞRATILAN ÜYELERİMİZİN TÜM MAL VARLIKLARI ŞİRKETİMİZCE KARŞILANMIŞ OLUP HİÇBİR ÜYEMİZ MAĞDUR EDİLMEYECEKTİR.
BORSAMIZDA ALIM-SATIM TAHTALARI KAPALIDIR.
ÜYELERİMİZ COİN/TL VARLIKLARINI 17.08.2019 TARİHİNE KADAR ÇEKEBİLİRLER.
SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZİN GÜVENLİĞİ İÇİN COİN/TL ÇEKİM TALİMATLARI DETAYLI KONTROLLERDEN SONRA ONAYLANACAĞINDAN GECİKMELER YAŞANABİLİR.
KREDİ KARTI İLE KRİPTO PARA ALIM İŞLEMLERİ DEVAM ETMEKTEDİR.
YAPILAN BU KÖTÜ NİYETLİ SALDIRI NEDENİ İLE İLGİLİ YASAL SÜREÇ BAŞLATILMIŞ OLUP, 9 AYDIR FAALİYETİNİ SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ BORSA İŞLEMLERİ SÜRECİNDE BİZİMLE OLAN TÜM ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİZ .
YİNE BELİRTMEK İSTERİZ Kİ; HİÇBİR ÜYEMİZ MAĞDUR EDİLMEYECEKTİR. ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.
SAYGILARIMIZLA
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst